Segítség hasnyálmirigybeteg lettem!

2021.11.11

Egy jó kis vörösboros pörkölt evése után, hirtelen hátba szúró fájdalommal kezdődött !

Hamarosan elviselhetetlenné váló hasi görcs, mentő,kórház !

Diagnózis : Hasnyálmirigy gyulladás

A hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis) a szerv leggyakrabban előforduló betegsége. Szerencsés esetben a heveny gyulladás teljesen meggyógyulhat, máskor maradványtünetekkel gyógyul vagy fennmaradhat krónikus (idült) formában.

Évente 10-50 fő betegedik meg heveny hasnyálmirigy-gyulladásban (akut pancreatitis) 100 000 főre vonatkoztatva, azaz hazánkban is évente több ezer főt érint.

Leginkább a 30-50 éves korosztály érintett. Nők és férfiak között közel egyenlő arányban fordul elő, ám a tapasztalatok szerint az epekő nőknél okoz nagyobb arányban megbetegedést, míg az alkohol okozta pancreatitis a férfiaknál jellemzőbb.

A hasnyálmirigy-gyulladás az esetek többségében heveny módon alakul ki, a krónikus (idült) formája vagy a heveny gyulladás után marad vissza, vagy pedig közvetlenül, fokozatosan alakul ki (heveny tünetek nélkül).

A heveny hasnyálmirigy-gyulladás lefolyását tekintve két súlyossági forma különíthető el: az enyhébb lefolyású vizenyős vagy oedemás pancreatitis (80-85%), és a súlyos, hasnyálmirigy-elhalással, vérzéssel járó forma. Ez utóbbinak halálozási aránya még a mai korszerű terápia mellett is 15 százalék körül van.

A hasnyálmirigy-gyulladás diagnosztikájában a tünetek mellett a laborleleteké a vezető szerep. A vérbe kerülő emésztőenzimek (amiláz, lipáz, elasztáz) emelkedett szintje igazolja a betegséget.

A képalkotó vizsgálatok közül a hasi ultrahang képes a gyulladásra utaló jeleket észlelni. Mivel sugárterheléssel nem járó, egyszerű vizsgálatról van szó, a betegség lefolyásának követésére, szövődmények felismerésére is megfelelő módszer.

Súlyos lefolyás esetén kontrasztanyag adásával végzett CT-vizsgálat segíthet az elhalt területek megjelenítésében és azonnali kórházi ellátást igényel !

A heveny hasnyálmirigy-gyulladást előidéző elzáródás kiváltó okai a következők lehetnek:

Epekő miatt kialakuló vezetékelzáródás okozza az esetek 45 százalékát, ugyanis az epe és a hasnyálmirigyenzim közös vezetékben egyesülve éri el a nyombelet. Epekő eredetre utal, ha a fájdalom hirtelen jelentkezik és gyorsan erősödik, egyes esetekben pedig a szemfehérje sárgás elszíneződése is epeúti kövességre hívja fel a figyelmet.

A túlzott alkohol- és ételfogyasztás felelős az esetek 30 százalékáért. Típusos a sok sör, sok töltött káposzta kombináció, amely megterheli az emésztőrendszert, a májat. A rendszeres alkoholfogyasztás jellemzően krónikus formát okoz.

Miért veszélyes?

A heveny gyulladás során a hasnyálmirigyben inaktív formában termelődő enzimek már a mirigy állományában aktiválódhatnak, ezzel a szövetekben önemésztődési folyamatot indítanak el. Emiatt a kialakuló gyulladás súlyosabb, mint más szervek esetén, a betegek 15-20 százalékában a hasnyálmirigy részleges elhalása észlelhető.

Fontos tehát, hogy hanyálmirigy-gyulladás gyanúja esetén minél előbb orvoshoz forduljunk, és megszüntessék a gyulladáshoz vezető okot.