Gyomorégés,gyomorsav !

2021.11.16

 A savtermelődés sok embernek okoz problémát, ráadásul hozzájárulhat a gyomorégés, illetve a reflux betegség kialakulásához is.

A savasság nagymértékben függ attól, hogy milyen ételeket fogyasztunk, mert bizonyos élelmiszerek fokozottan savképződést okozhatnak.

Az emésztés során a gyomrunk nemcsak a különböző ételek lebontásához szükséges enzimeket termel, hanem nagyobb mennyiségű savat is. Ez teljesen természetes és normális folyamat, mely nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az elfogyasztott ételeket olyan állapotba alakítsa a szervezetünk, hogy a tápanyagokat hasznosítani tudjuk. Előfordulhat azonban, hogy a gyomor sokkal több savat termel, mint amennyire szükség van.

Ennek a következménye lehet a gyomorégés, a mellkastájéki fájdalom, a köhögés, a kellemetlen szájíz és rossz szájszag.

A túl sok sav ugyanis visszaszivároghat a nyelőcsőbe, és ott irritálhatja a szöveteket.

 A fűszeres ételek, gyógyszerek, nem megfelelő étkezési szokások okozhatják. A fokozott savtermelődésnek lelki okai is lehetnek, főleg az idegesebb, feszültebb személyiségekre lehet ez jellemző. Nem kezelése refluxhoz, nyelőcső megbetegedésekhez és hasnyálmirigy gyulladáshoz vezethet.

Melyek a problémás élelmiszerek?

Bizonyos ételek, italok is fokozhatják a savtermelődést. Főleg azért, mert irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját. A leggyakrabban problémát okozó élelmiszerek közé tartozik a paradicsom, a citrusgyümölcsök (citrom, narancs, grapefruit stb) és a belőlük készült gyümölcslevek, a nyers hagyma és fokhagyma. Minél fűszeresebb egy étel, annál több problémát okozhat az arra érzékenyeknél,mint a bors,pirospaprika és a túlzott zsíros ételek.A csokoládé is bántja a gyomor nyálkahártyáját, egyrészt, mert magas a zsírtartalma, másrészt, mert koffeint is tartalmaz.

Az italok közül az alkohol- és koffeintartalmú innivalók, a szénsavas üdítők ,tejtermékek a magas zsírtartalom miatt okozhatják a legtöbb problémát.

Mit együnk ?

Az élelmiszerek közül válasszuk a lúgosító hatásúakat: a köles, a kukoricadara, a zabpehely nemcsak értékes rostokban gazdagok, de képesek arra is, hogy a felesleges savmennyiséget közömbösítsék, hasonlóan a rizshez.

Részesítsük előnyben a csípős,hagyományos fűszerek helyett a gyomrot nyugtató zöld fűszereket,petrezselymet,orvosi zsályát, majorannát és a kurkumát.

Zöldségek és gyümölcsök közül érdemes olyanokat előnyben részesíteni, amelyek nyugtatóan hatnak a gyomorra, ezek közé tartoznak például a banán, a dinnyefélék, a gyökérzöldségek (például a sárgarépa, a pasztinák, az édesburgonya), a sütőtök. Köretként válasszunk főtt-párolt zöldségeket!

A csirkehús zsírszegény és könnyen emészthető, ahogyan a főtt tojás is, míg a halakban található egészséges zsírsavak gyulladáscsökkentő hatással bírnak.

Ha nassolnánk, válasszunk egészséges, puffasztott, natúr gabonapelyheket (rizs, búza, kölesgolyó), amelyek felszívják a savat, kerüljük az édesített, tartósítószerekkel és zsiradékkal teli kekszeket, csokoládékat!

Étkezéseknél a főtanács, együnk sokszor keveset / napi ötször /,mely könnyen emészthető  zsírszegény legyen és igyunk sok sok folyadékot, szénsavmentes vizet!